Tyske skattekonsulenter er stressede over Corona-hjælpen
Har du hørt om det? Vi tyske skattekonsulenter er ærgerlige!
Tyske skatterådgivere føler, at den føderale regering har ladet dem massivt i stikken i behandlingen af den ubrudte strøm af ansøgninger om økonomisk corona-støtte. Mange advokatfirmaer er ikke længere i stand til at indsende selvangivelser og årsregnskaber til tiden på grund af det arbejde, som den føderale regering har pålagt, meddeler „Bundesteuerberaterkammeret“.
Men de føderale ministerier afviser at forlænge de relevante frister. Frem for alt er forbundsministeriet for justits- og forbrugerbeskyttelse og forbundsjustitsministeriet kompromisløse, når det kommer til årsregnskabet. “Bundesteuerberaterkammeret” har gentagne gange opfordret til frafald af sanktioner i tilfælde af sen offentliggørelse af årsregnskabet for 2020. På grund af de yderligere byrder forårsaget af „Überbrückungshilfen”, vil indsendelsesdatoen den 31. december 2021 simpelthen ikke være opnåeligt for mange kolleger. Tyske skattekonsulenter har også brug for en yderligere fristforlængelse på mindst tre måneder for at indgive selvangivelserne for 2020.
Til dato har tyske skattekonsulenter indsendt mere end 1,5 millioner ansøgninger. Der arbejdes med overarbejde og weekendopgaver i advokatfirmaerne, ligesom ferie frafaldes. Men en ende på brostøtten er heller ikke i sigte i 2022.
Hvis du har brug for en god ven, der hjælper dig i Tyskland, så kan du også meget gerne kontakte mig – din dansker i Tyskland! Din skatterådgiver med hjertevarme!
Ralph Böttcher
Døgntelefon: 0049 4608 89 299 0
olga.kress@danrevision.net
marco.ehlert@danrevision.net
ralph.boettcher@danrevision.net
http://www.danrevision-flensburg.net
#danrevision
#etableringityskland
#revisorityskland
Leave a Reply