Leveringstjenester blomstrer i Tyskland
Er dette en idé for danske iværksættere, der ønsker at få succes på tværs af grænser?
Antallet af udenlandske madleveringstjenester, der kommer ind på det tyske marked, vokser fortsat. For eksempel tilbyder den hollandske leverandør Picnic sine tjenester i Rheinland og det tjekkiske firma Rohlik i München under navnet Knuspr. Den tyrkiske leverandør Getir annoncerer nu ekspansionsplaner i flere tyske byer. Ved den danske grænse er der endnu ingen tilbud, der f.eks. leverer populære danske specialiteter til tyske kunder.
Virksomheden Getir, der blev grundlagt i Istanbul i 2015, er stadig lidt kendt i Tyskland, men ifølge medierapporter anses det for at være den mest værdifulde opstart i Tyrkiet med en virksomhedsværdi på 6,8 milliarder euro. Getir (på dansk: “bring”) leverer også mad fra restauranter og bagerier der. De mest kendte donorer omfatter amerikanske investorer Sequoia Capital og Silver Lake fra Silicon Valley.
Bommen blev drevet af pandemien, da folk blev bedt om at blive hjemme, flere og flere husstande bestilte deres dagligvarer fra leveringstjenester, og virksomhederne havde tidligere uanede vækstrater.
Der er en række leveringstjenester i Tyskland, men mange af tjenesterne er i øjeblikket kun tilgængelige i større byer. Leveringstjenesterne opererer fra et tæt netværk af centralt beliggende lagre, der kun findes i storbyernes indre byer. Ifølge eksperter vil ikke alle udbydere overleve den nuværende konkurrence med nedbrud. Fordi stort set kun markedslederen kan tjene penge med sine tjenester. De andre virksomheder ville blive overtaget eller skulle trække sig tilbage fra markedet.
Hvis du stadig har en idé, mod og initiativ til en virksomhed, støtter vi dig gerne.
Hvis du har brug for en god ven, der hjælper dig i Tyskland, så kan du også meget gerne kontakte mig – din dansker i Tyskland! Din skatterådgiver med hjertevarme!
Ralph Böttcher
Døgntelefon: 0049 4608 89 299 0
olga.kress@danrevision.net
marco.ehlert@danrevision.net
ralph.boettcher@danrevision.net
http://www.danrevision-flensburg.net
#danrevision
#etableringityskland
#revisorityskland
Leave a Reply