Fiskeri på tværs af grænser skal fortsættes!
Fiskeristyrelsen har netop udstedt tilladelse til, at 42 dansk indregistrerede fiskerfartøjer kan udøve erhvervsmæssigt fiskeri efter fladfisk i tysk farvand i Østersøen.
Der er indgået aftale med Tyskland om adgang for erhvervsmæssigt fiskeri af anden fladfisk end rødspætte foretaget af dansk indregistrerede fiskerfartøjer i tysk farvand i Østersøen i ICES område 22 og 24 i en afstand af 3-12 sømil til den tyske basislinje.
Storbritanniens udtræden af EU kommer til at have betydning for fiskeriet i bl.a. Nordsøen og Skagerrak i 2021.
På samme tid kommer Storbritanniens udtræden af EU til at have betydning for fiskeriet i bl.a. Nordsøen og Skagerrak i 2021. I tilfælde af et hårdt Brexit vil danske fiskere ikke havde adgang til at fiske i britisk farvand fra 1. januar 2021.
Jeg er stadig overbevist om, at vi alle kun får gavn, når vi arbejder sammen på en venlig og partnerskabsbaseret måde på tværs af grænser. Dette er den eneste måde at drive forretning i Danmark og Tyskland på.
Og hvis du har brug for hjælp, så kan du gerne kontakte mig: Din dansker i Tyskland! Din skatterådgiver med hjertevarme! Din genvej til det tyske marked!
Ralph Böttcher
Døgntelefon: 0049 4608 89 299 0
olga.kress@danrevision.net
marco.ehlert@danrevision.net
ralph.boettcher@danrevision.net
https://danrevision-tyskland.dk/#Velkommen
#danrevision
#etableringityskland
#revisorityskland
Leave a Reply