Her kan du lære Erhvervstysk
Når du samarbejder med tyskere, kan du komme langt med engelsk. Men du er altid mere succesrig på tysk. Dansk-Tysk Handelskammer inviterer derfor til et kursusforløb med Friederike Krause, som er lektor i interkulturel kommunikation og lingvistik på Københavns Universitet.
Kurset er målrettet dem, der vil forbedre deres tyske færdigheder i en erhvervsmæssig sammenhæng. Du øver at tale og skrive, samt at udbygge dit ordforråd. Det er et krav, at du taler tysk på et let øvet niveau, da kurset ikke er et grammatikforløb, men handler om at gøre dig mere flydende i tysk.
Kursusforløbet består af ti moduler, som kan bookes enkeltvist eller som pakke. Deltagerantallet er begrænset til 15 deltagere pr. modul. Modulerne er en kombination af oplæg og øvelser.
Læs alt om kursus her:
https://www.handelskammer.dk/da/events/kursus-erhvervstysk
Og hvis du kan bruge mere hjælp, så kan du gerne kontakte mig: Din dansker i Tyskland! Din skatterådgiver med hjertevarme! Din genvej til det tyske marked!
Ralph Böttcher
Døgntelefon: 0049 4608 89 299 0
olga.kress@danrevision.net
marco.ehlert@danrevision.net
ralph.boettcher@danrevision.net
https://danrevision-tyskland.dk/#Velkommen
#danrevision
#etableringityskland
#revisorityskland
Leave a Reply