Pas på: Der kan komme direkte bøder fra Tyskland!
Hidtil nu har Danmark ikke været del af det europæiske køretøjsregister. Derfor kunne Slesvig-Holsten heller ikke hente data fra danske bilister, der er blevet snuppet som fartsyndere. Men fra den 1. juli bliver det muligt!
Så kan Tyskland nemlig begynde at sende bøder til de mange danske trafikanter, der bliver snuppet i fartfælderne, fordi de kører for stærkt. 43.000 fartsyndere slap sidste år for bøder, selv om de passerede stærekasserne ved motorvejsbroen over Kieler-kanalen med for høj hastighed. Foruden fejlmålinger eller utydelige fotos af nummerplader og chauffører er en af de vigtigste forklaringer, at trafikanterne kommer fra stater, der ikke undgår i det europæiske køretøjsregister. Først og fremmest var der tale om danske lastbiler, skriver JydskeVestkysten.
Også hidtil har de tyske myndigheder kunnet skride ind over for danske bilister i tilfælde af virkelig grove overtrædelser af færdselsloven. Men det har krævet en omvej via det diplomatiske system, hvorefter de danske myndigheder har overtaget opgaven med at udstede bøderne. I praksis opgav de tyske myndigheder på forhånd.
Men nu kan Tyskland begynde at sende bøder direkte til de mange, danske trafikanter. Så pas på!
Hvis du også har brug for en god ven, der hjælper dig i Tyskland, så kan du også meget gerne kontakte mig – din dansker i Tyskland! Din skatterådgiver med hjertevarme!
Ralph Böttcher
Døgntelefon: 0049 4608 89 299 0
ralph.boettcher@danrevision.net
#danrevision
#etableringityskland
#revisorityskland
Leave a Reply