Tysk økonomi mister tålmodigheden med regeringen
Millioner af tyskere må klare sig med lave lønninger
Hver fjerde tysker lever permanent under ustabile omstændigheder. Dette påpeger et studie fra Videnskabscenteret i Berlin, som fagforeningen Hans-Böckler-Stiftung har støttet. Ifølge studiet arbejder omkring fire millioner mennesker og dermed 12,3 % af de beskæftigede med jobs, som er perspektivløse, ringe betalt og med manglende social sikring. Kvinder med flere børn er særligt hyppigt ramt, påpeger studiet. Den anden største gruppe er fædre, den tredje største er unge mænd.
Erlangen-Nürnberg Universitetets forskerteam forbinder ikke kun disse menneskers usikre situation til arbejdsforhold, men også til generelle levevilkår.
Tysk økonomi mister tålmodigheden med regeringen
Industriforbundet BDI har kritiseret den tyske regering på grund af deres gentagende stridigheder og har anklaget regeringen for at forholde sig passivt omkring økonomi- og skattepolitik.
“En regering i konstant monolog-mode, det betyder stilstand”, sagde BDI-formand Dieter Kempf til Tag der Deutschen Industrie – dagen for tysk industri. Han advarede på det kraftigste mod fremmedhad og nationalisme. Dermed reagerede ham på den nyeste stridighed omkring fremtiden for forfatningsbeskyttelsespræsidenten Hans-Georg Maaßen.
Tyskland har meget mere brug for åbenhed. Investeringer fra udenlandske virksomheder og integrationen af arbejdskraft fra andre lande bidrager signifikant til velstanden og øger antallet af arbejdspladser i landet.
BaFin griber hårdere ind hos Deutsche Bank
Det financielle overvågningsinstitution BaFin griber hårdere ind hos Deutsche Bank inden for området forebyggelse af hvidvaskning af penge. De ansvarlige meddelte, at myndigheder i fremtiden vil indsætte ekstraordinære kommissærer hos det største tyske pengeinstitut. De skal overvåge omsætningen, som er et af BaFins midler, der skal forebygge hvidvaskning og terrorfinansiering.
“Det er første gang, at BaFin indsætter en så overvågende instans hos en bank inden for området forebyggelse af hvidvaskning”, lød det i en meddelelse fra myndighederne.
Leave a Reply