Kom til Oktoberfest I København!
Et kryds i kalender! Den 20. september 2018 samler Dansk-Tysk Handelskammer både dansk og tysk erhvervsliv, når de byder ind til „oktoberfest“.
Årets Oktoberfest for Erhvervslivet foregår i Store Vega i København, og aftenen byder på traditionel tysk mad, Oktoberfest-øl og live-band fra Bayern. Oktoberfesten er Dansk-Tysk Handelskammers største årlige netværksarrangement for danske og tyske erhvervsfolk. Det er et perfekt mødested for at starte dansk-tyske projekter over grænsen!
”Handelskammerets årlige oktoberfest er en begivenhed, der samler erhvervsfolk på tværs af brancher, som alle har en forbindelse til det tyske marked,” fortæller Peter Hut, der er General Manager European Logistics for DACHSER Denmarks filial i Hvidovre. ”Derfor har vi valgt at være med som guldsponsor i år: Det er en chance for at samles om noget socialt og samtidig udvide sit netværk – og så er det ikke mindst hyggeligt! Det vil vi gerne støtte op om.”
Og hvis også du vil komme over grænsen og har derfor brug for en god ven, der kender det tyske marked udenad og hjælper dig med at „transportere“ din virksomhed over grænsen, så kan du også meget gerne kontakte mig – din dansker i Tyskland! Din skatterådgiver med hjertevarme!
Ralph Böttcher
Døgntelefon: 0049 4608 89 299 0
ralph.boettcher@danrevision.net
#danrevision
#etableringityskland
#revisorityskland
Leave a Reply