2020 bliver til dansk-tysk venskabsår!

Danmark og Tyskland intensiverer nu samarbejdet med helt ny aftale om dansk-tysk venskabsår i 2020. Venskabsåret skal fejre og udvide det i forvejen stærke naboskab mellem landene.

Den danske udenrigsminister Anders Samuelsen siger: „Tyskland er en af Danmarks tætteste partnere i Europa, både politisk og økonomisk. Forholdet mellem vores lande er tæt og har dybe rødder. 2020 er også 100-året for grænsedragningen mellem Danmark og Tyskland. Kultur-venskabsåret bliver både en flot ramme for fejringen af de dansk-tyske relationer i grænseområdet og for en stærkere kulturudveksling med Tyskland. Jeg er derfor glad for sammen med min tyske kollega at være vært for det dansk-tyske venskabsår i 2020.“

Og Tysklands udenrigsminister Heiko Maas siger: „De tysk-danske forbindelser har aldrig været bedre end i dag. Tyskland og Danmark er gode naboer og tætte, fortrolige partnere i Europa og verden, og forholdet mellem mindretallene på begge sider af grænsen er forbilledligt. Derfor er jeg særligt glad for, at vi i 2020 fejrer det dansk-tyske venskab i begge lande. Jeg er overbevist om, at venskabsåret vil give vores fremragende naboskab nye positi-ve impulser.“

Og hvis også du har brug for en god ven, der hjælper dig mellem Danmark og Tyskland, så kan du også meget gerne kontakte mig – din dansker i Tyskland! Din skatterådgiver med hjertevarme!

Ralph Böttcher

Døgntelefon: 0049 4608 89 299 0

olga.kress@danrevision.net

marco.ehlert@danrevision.net

ralph.boettcher@danrevision.net

www.danrevision-flensburg.net

#danrevision

#etableringityskland

#revisorityskland

About Til Tyskland på et sprog, du forstår (300 Articles)
Vi oversætter både tyske gloser og fagtermer til hverdagsdansk : +49 4608 89299 – 0 Din genvej til det tyske marked Ikke så tyske, at det gør noget En tysk revisor er muligvis det mest kedelige og regelrette, en dansker kan komme i tanke om. Ordnung muss sein i lange baner. Vi er heldigvis ikke så tyske, at det gør noget – men vi har dog orden i sagerne. Vi er tyskere, men vi taler dansk, og vi har en let og humoristisk tilgang til arbejdet. Vi har styr på det tyske marked og kan hjælpe dig med alt fra tyske skatteregler til handel med fast ejendom.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: