Bekymring i tysk erhvervsliv over Trump-planer
Store regionale lønforskelle
Den ofte kritiserede lønkløft mellem mænd og kvinder er meget forskellig fra region til region, viser en ny undersøgelse. I kredsen Dingolfing-Landau i Niederbayern tjener en mand i gennemsnit 38 procent mere end en kvinde – i Cottbus i Brandeburg tjener en kvinde i gennemsnit 17 procent mere end en mand. Det fortæller den aktuelle undersøgelse fra Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung (IAB), skriver avisen Die Welt.
Men kvinder i Dingolfing-Landau og i Cottbus tjener stort set det samme: I gennemsnit ligger indkomsten på henholdsvis 2.791 euro og 2.814 euro. Forskellen ligger i mændenes indkomst: 4.531 euro sammenlignet med 2.398 euro.
Bekymring i tysk erhvervsliv over Trump-toldplaner
Det tyske erhvervsliv reagerer med bekymring på den amerikanske præsident Donald Trumps planer om højere importafgifter. „Hvis USA hæver deres toldbarrierer, kan det sætte gang i en farlig spiral,“ advarer formanden for industriforbundet BDI, Dieter Kempf. Trump varslede mandag, at han vil indføre „gensidige afgifter“ på varer fra lande, som selv opkræver told på amerikanske varer.
Formanden for handelsforbundet BGA, Holger Bingmann, udtrykker også bekymring. Her forventer man, at tyske produkter også bliver ramt af planerne for nye skatter eller toldafgifter.
“Deutsche See” skifter ejer
Den største tyske fiskeproducent „Deutsche See“ bliver snart solgt. Den hollandsk-tyske fiskekoncern Parlevliet & Van der Plas står til at overtage hele ejerskabet i producenten af Bremerhaven, oplyses det.
Ejerne af „Deutsche See“, Egbert Miebach und Peter Dill, har i fællesskab besluttet at sælge fiskeproducenten og – forhandleren, efter at Miebach blev syg sidste år.
Monopolmyndighederne har endnu ikke godkendt overtagelsen.
Leave a Reply