Selvstændig virksomhed i Tyskland: Dette er et eventyr!
Er du selvstændig med din danske virksomhed på det tyske marked
Så brænder du bestemt for forretning, men især i Tyskland er markedsvilkårene for selvstændige virksomheder ikke nødvendigvis blevet bedre.
Det viser en aktuel markedsundersøgelse, hvis resultater vi gerne kort vil forklare dig her.
For mange selvstændige i Tyskland er deres arbejde mere end blot et middel til at tjene til livets ophold. I en undersøgelse blandt mere end 6.000 selvstændige fra det tyske økonomiske institut sagde mere end 90 procent af dem, at de var “selvstændige af hele deres hjerte.”
Selvbestemt arbejde er særligt vigtigt for dem, ligesom evnen til at organisere deres tid frit og fleksibelt. En anden vigtig grund til at arbejde selvstændigt er at fokusere på dine egne styrker. Alt dette betyder, at selvstændige generelt klarer sig godt i deres karriere:
Mere end 80 procent af selvstændige er meget tilfredse med deres arbejde. Det betyder, at de er gladere end ansatte.
Så alt er ok med iværksætterne? Kun ved første øjekast. Mange selvstændige i Tyskland har et stort problem med de rammer, som loven og myndighederne sætter for dem. Denne situation er blevet forværret i de senere år.
For to tredjedele af de selvstændige erhvervsdrivende er de juridiske rammer i Tyskland blevet forringet i løbet af de seneste ti år, eller siden de begyndte at blive selvstændige.
De kommercielle solo-selvstændige er særligt kritiske over for situationen. Tre fjerdedele af dem klager over værre juridiske forhold.
Et stort problem fra selvstændigt perspektiv er statusfastsættelsesprocessen. Den tyske pensionsforsikring bruger disse procedurer til at kontrollere, om selvstændige rent faktisk arbejder selvstændigt, eller om der er tale om falsk selvstændig virksomhed. I IW-undersøgelsen angav 21 procent af deltagerne, at de allerede var blevet ramt af en sådan procedure. En femtedel af dem indledte selv proceduren for at få bekræftet deres uafhængighed.
Det betyder: Du skal altid holde dig på bolden og hele tiden udvide din viden! Vi hjælper dig gerne med dette.
Vi ønsker dit danske firma fortsat stor succes på det tyske marked.
Hvis du har brug for en god ven, der hjælper dig i Tyskland, så kan du også meget gerne kontakte mig – din dansker i Tyskland!
Din skatterådgiver med hjertevarme!
Ralph Böttcher
Døgntelefon: 0049 4608 89 299 0
marco.ehlert@danrevision.net
ralph.boettcher@danrevision.net
https://danrevision-tyskland.dk/p/kompetencer

Leave a comment