Hindrer overvågning af forsyningskæder virksomhedens succes?

Hvor afhængige er du og din danske virksomhed af forsyningskædeovervågning på det tyske marked?
Et i øjeblikket eksplosivt emne er regeringens regler for, at virksomheder skal overvåge deres forsyningskæder. I Bruxelles er beslutningen om den planlagte europæiske forsyningskæderegulering for at sikre bæredygtighed og menneskerettigheder forsinket. For der er modstand mod den nuværende version blandt medlemslandene, og ikke kun fra Tyskland. En ny undersøgelse viser, at denne modstand er berettiget. Den bureaukratiske byrde og retsusikkerhed truer med at løbe over styr, især for mellemstore virksomheder. Det er det modsatte af afbureaukratisering og sikring af konkurrenceevnen – mål, som EU for nylig havde sat sig selv med endnu større vægt. Derudover er der ifølge den aktuelle undersøgelse tegn på, at tyske virksomheder ser ud til at trække sig fra leverandører fra lande med dårlige og usikre forhold for at reducere risici og omkostninger. Dette truer med at underminere målet om forsyningskæderegulering for at forbedre arbejds- og levevilkårene for mennesker i partnerlandene. Du kan downloade hele undersøgelsen om forsyningskædeloven på engelsk HER.
Vi ønsker dig stadig stor succes med din danske virksomhed på det tyske marked i 2024!
Hvis du har brug for en god ven, der hjælper dig i Tyskland, så kan du også meget gerne kontakte mig – din dansker i Tyskland!
Din skatterådgiver med hjertevarme!
Ralph Böttcher
Døgntelefon: 0049 4608 89 299 0
marco.ehlert@danrevision.net
ralph.boettcher@danrevision.net
https://danrevision-tyskland.dk/p/kompetencer

Til Tyskland på et sprog, du forstår's avatar
About Til Tyskland på et sprog, du forstår (360 Articles)
Vi oversætter både tyske gloser og fagtermer til hverdagsdansk : +49 4608 89299 – 0 Din genvej til det tyske marked Ikke så tyske, at det gør noget En tysk revisor er muligvis det mest kedelige og regelrette, en dansker kan komme i tanke om. Ordnung muss sein i lange baner. Vi er heldigvis ikke så tyske, at det gør noget – men vi har dog orden i sagerne. Vi er tyskere, men vi taler dansk, og vi har en let og humoristisk tilgang til arbejdet. Vi har styr på det tyske marked og kan hjælpe dig med alt fra tyske skatteregler til handel med fast ejendom.

Leave a comment